İyimser bakır fiyatı

December 11, 2021
hakkında en son şirket haberleri İyimser bakır fiyatı

10 Şubat'ta Şanghay bakır vadeli fiyatları 70.000 yuan/tonun altına düştü.Bakır fiyatları geçtiğimiz aylarda bu fiyat şokunu hep sürdürürken, kömür, doğalgaz ve petrol gibi enerji emtia fiyatları düşüş eğilimini sürdürdü.

İç piyasada, yerel LNG piyasası 7 Aralık'ta 5.000 yuan'ın altına inerek gerilemeye devam etti ve ithal gaz fiyatı da aşağı yönlü ayarlandı.Ham petrol bazında ise yurt içi ve yurt dışı piyasalarda Ekim ayı ortalarından sonra aşağı yönlü bir kanala giren fiyatlar, şu ana kadar Eylül ayı ortaları seviyesine kadar gerilemiştir.Kömür fiyatı, Ekim ayının sonundan bu yana tarihte nadir görülen bir düşüş yaşadı.Sadece vadeli işlem piyasasına bakıldığında, iç piyasada termal kömür fiyatı bu yılın Ekim ortasındaki yaklaşık 2.000 yuan/tondan bugün 700 yuan/tonun altına düştü.

Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri'nde uygulanmakta olan yeni taç varyantı virüsü ve koniklik, piyasanın bakır piyasasına ilişkin iyimserliğini etkilemede başarısız oldu."Şu anda, varyant virüsler de dahil olmak üzere, salgının toplu pazardaki ölümcüllüğü yavaş yavaş zayıflıyor."9 Aralık'ta, büyük bir yerli bakır şirketinden bir kişi Ekonomik Gözlemci'ye söyledi.

Kişi, orta ve uzun vadede, karbon nötrlüğü, enerji devrimi vb. dahil olmak üzere bakır için küresel talebe dayalı olarak, orta ve uzun vadede bakır arz ve talebinin sıkı kalacağını ve bakır fiyatının orta ve uzun vadede sıkı kalacağını analiz etti. 2022 muhtemelen geri dönecek.Tarihi bir rekora imza atacak.

Bununla birlikte, şu anda bakır fiyatının düşüş yönü hala orada.Gelecek hafta Fed'in daha agresif bir Daralma ilan edip etmeyeceğine karar vermesi gerekecek.Amerika Birleşik Devletleri'nde hisse almak, Taper sürecini hızlandırdı; bu, yıl boyunca ve gelecek yılın başlarında periyodik bir düşüş olacağı ve o zaman satın almak için daha iyi bir zaman olacağı anlamına gelebilir.

Şu anda, yerli bakır ergitme hammaddeleri ağırlıklı olarak ithalata dayanmaktadır.Kişinin şirketi, devlete ait büyük bir bakır eritme şirketidir.%100 riskten korunma sonucunda, şirketin hammadde tedariki ve ürün satışları piyasa koşullarına bağlı değildir, ancak yüksek metal fiyatlarının yurt içi ilgili sektörlere vermesi kaçınılmazdır. Zincir ve hatta tüm imalat sanayi daha fazla baskı getirir.Dünyanın en büyük dökme mal ithalatçısı olarak, bakır fiyatlarındaki artış, Çin'in ekonomik yönetim departmanlarına da önemli zorluklar getirecek.

Hongye Vadeli İşlemleri, 9 Aralık'ta yurt içinde merkez bankasının Bahar Şenliği'nden önce suyu tekrar serbest bırakmasının olası olmadığını analiz etti.Aralık ayından gelecek yılın ilk çeyreğine kadar yurt içi sermaye ve politikanın istikrarlı olması ve yurt içi ekonominin mevcut durumda kalması bekleniyor.Potansiyel aşama.Sezon dışı ve bakır temellerinin önemli ölçüde dalgalanması beklenmiyor.Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde salgın durumu Kasım ayında tekrar yükseldi.ABD ve Avrupa'da yakın zamanda açıklanan ekonomik ve istihdam verileri beklentilerin altında kaldı.Avrupa ve ABD'deki ekonomik verilerin Aralık ayında baskı altında kalması bekleniyor.Mevcut küresel enerji arzının bolluğu ve ham petrol fiyatlarındaki keskin düşüş dikkate alındığında, demir dışı metaller gibi diğer emtia fiyatlarının daha istikrarlı bir seyir izlemesi beklenmektedir.“Küresel makro temeller yataya döndü ve piyasanın Çin merkez bankasının RRR kesintisine ve hedeflenen faiz oranı indirimlerine tepkisi de sabit kaldı.Kuzey yarımkürenin ekonomisi kışın yavaşladı ve gelişmekte olan piyasa ülkeleri son iki yılda salgından çok etkilendi.Küresel ekonomiye katkıları keskin bir şekilde düştü.-6 ay) Küresel makro temeller nispeten zayıf ve arz ve talep tarafında spot talep bakır fiyatının altında bir dip destek oluşturuyor.Orta vadeli Şanghay bakırının mevcut şok aralığını sürdürmesi bekleniyor.Şanghay bakırının üst basıncı 75.000 yuan/ton.Alt destek 67.000 yuan/ton.”Ajans dedi.

Bakır fiyatları kısa vadede zorluklarla karşılaşsa da, yerel ve uluslararası piyasalar bakırın uzun vadeli geleceği konusunda iyimser görünüyor.

Tianfeng Vadeli İşlemleri, bakır fiyatlarının 2022'de 2021'deki en yüksek seviyelerine dönmesinin beklendiğini tahmin ediyor. Kurumun analizine göre, 2022'de bakırın karşı karşıya olduğu makro ortamın ana hattı, Fed'in Konvansiyonel + faiz artırımının hızlandırılması ve sıkılaştırma. küresel likidite marjı.Ancak, tarihteki faiz artışlarına bakıldığında, bakır fiyatları faiz artışları sırasında hiçbir zaman tek taraflı olarak düşmemiştir.Bunun arkasındaki ima, 2022'de bakır fiyatları konusunda karamsar olmaya gerek olmadığıdır.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından temsil edilen gelişmiş ülkeler, gayrimenkul, altyapı ve imalat gibi üç açıdan sabit varlıklara yapılan yatırımları yoğunlaştıracak, fotovoltaik, rüzgar enerjisi ve yeni enerji ile temsil edilen gelişmekte olan alanların güçlü gelişimi bakıra büyüme etkileri enjekte edecek;bu bakır yapar Şirketin analiz çerçevesinin güncellenmesi veya daha fazla yol levhasının kurulması gerekiyor.

Çin pazarı da karamsar görünmüyor.İhracat şu anda hızlı bir düşüş belirtisi göstermiyor ve 22'nin ilk yarısında yüksek kalabilir. Aynı zamanda, sosyal finansal dip sinyali açık ve bir kredi darbesi başlatılabilir.Büyümeyi istikrara kavuşturma politikası da uygulanacaktır.Yavaş yavaş güç uygulayarak, bu bakır fiyatları için aşamalı bir destek oluşturacaktır.

Bakır temelleri açısından bakıldığında, bakır madenlerinin arzı daha da toparlandı ve önümüzdeki yıl büyüme oranının %4-5 arasında olması bekleniyor.Yeni genişleme projelerinin katkı sağladığı artışın yanı sıra, notlardaki düşüş ve salgın nedeniyle bu yıl nihai arz da birçok faktöre bağlı olacak.Grevler ve diğer faktörler nedeniyle üretimi düşen eski madenler, gelecek yıl büyümelerini geri kazanabilir mi, yoksa bakır konsantresi piyasası gelecek yıl nispeten dengeli kalacak ve bariz bir fazlalık olmayacak.

Ajans, 1970'lerden bu yana Federal Rezerv'in sekiz faiz oranı artış döngüsünü geri aldı ve bakır fiyatlarını karakterize etmek için CRB metal endeksini kullandı.Sonuçlar, sekiz faiz oranı artışı sırasında, bakır fiyatının hiçbir zaman tek taraflı olarak ve belirli faiz oranı artış döngüleri sırasında düşmediğini buldu.Bunun yerine, büyük bir artış kaydetti.

Genel olarak, yukarıdaki kurumlar, gelecek yıl bakır fiyatlarında geniş dalgalanma olasılığının daha büyük olduğuna karar verdi.Fed'in indirim ve faiz artırım patikalarını tam olarak hızlandırması durumunda yılın ilk yarısında makro risk serbest kalabilir ve bakır fiyatlarında sınırlı bir düşüş yaşanabilir.Desteğin 59.000-60000 yuan/ton olması bekleniyor, yılın ikinci yarısında toparlanma eğilimi daha fazla;Yüksek ihracatın sürdürülmesi, kredi nabzının toparlanması ve büyüme politikalarına kademeli olarak istikrar kazandırılması gibi faktörlerin etkisiyle yılın ilk yarısında Fed'in hızlanmak için acelesi yoksa bakır fiyatlarının yılın ilk yarısında yüksek seviyelerine dönmesi bekleniyor. 2021. nokta.

Uluslararası piyasa da bakırın temsil ettiği metallerin fiyatı konusunda iyimser.Bu yılın Ekim ayı başlarında Citibank, temel koşullar altında uzun vadeli bakır fiyat beklentisini 9.000$/tona yükseltti.Son zamanlarda, Mizuho Securities (Mizuho Securities) analistleri, bu yılki tam toparlanmadan sonra, çoğu ana metalin fiyatlarının yüksek kaldığını ve önümüzdeki yıl benzer durumların daha fazla olacağını söyledi.

Bu, küresel karbon emisyonu azaltma eylemi kapsamındaki öngörüye dayanmaktadır.Metal talebindeki artış, metal üretiminin değerinin dört kattan fazla artmasına neden olabilir.Bakır, nikel, kobalt ve lityum fiyatları, benzeri görülmemiş ve sürekli bir net sıfır emisyonda olabilir.Eğilim altında, 2021-2040 toplam çıktı değeri dört kattan fazla artacak ve hatta ham petrol üretim değeriyle karşılaştırılabilir olacaktır.Ancak analiz kuruluşu, demir cevheri yatırımı konusunda temkinli davranıyor.

Ayrıca ajansın analistleri, Çin'in talebinin büyük bir değişim geçireceğini belirtti.Çin'in ekonomik büyümesinin (6.440, 0.04, %0.63) orijinal itici gücü -sanayi talebi düşecek ve yeni ekonomik alan-tüketimindeki talep Yükselecek, Çin ekonomisindeki değişiklikler çelikten, demir cevherinden bir kaymaya yol açacak ve kömürden bakıra, nikele, alüminyuma ve diğer "enerji geçişi" metallerine.